Vydejte se po klikatých cestách vašeho rodu zpět do minulosti a objevte zapomenutou historii své rodiny….

Může to být cesta dobrodružná, plná zajímavých příběhů….

Strom.jpg

Pátrání po vlastní historii je i pátráním po souvislostech. O tom, co se stalo, ale i tom, co se mohlo stát.

Snad každý z nás si alespoň jednou v životě položil otázku, jak a kde jeho rod vznikl, kdo byli jeho předkové, kde se narodili, čím se živili, jak se probíjeli životem. Možná si to neuvědomujeme, ale jejich osudy se uložily do naší „historické paměti“ a my, jejich potomci, žijeme z jejich genetické podstaty, kulturní a rodinné tradice. Oni, alespoň zčásti, určili naše předpoklady, talent, schopnosti, ale dali nám do vínku i jistá omezení.

Jako malá dívka jsem se často ptávala babičky Josefy proč něco dělá zrovna tak jak to dělá, a ona mi vždy bez zaváhání odpověděla – přece stařenka to tak dělala. A já to po ní dělala pak úplně stejně.

Dojímalo mě její vyprávění o Apolence, první manželce Jana Líčeníka z Lužic, která zemřela mladá a zažila smrt čtyř ze svých pěti dětí. Dojímalo mě i vyprávění o Marii Dvořákové, druhé Janově manželce, která se obětavě starala o Matouše, jediného Apolenčina syna, který zůstal naživu. Sama přivedla na svět sedm dětí, ani jedno se nedožilo dalšího dne.

Tehdy, ve dvanácti letech, pod dojmem vyprávění babičky Josefy, jsem krasopisným dětským písmem vytvořila i svůj první neumělý rodokmen.

Systematicky jsem se genealogií začala zabývat koncem sedmdesátých let, kdy jsem absolvovala první kurz čtení starého písma. V roce 2008 jsem na webu Moravského zemského archivu objevila první digitalizované matriky a už nebylo úniku. Vstoupila jsem do České genealogické společnosti, absolvovala další kurzy a školení, začala navštěvovat „středečníky“, absolvovala kurz „Jak se píše rodová kronika.“

Když se mne dnes někdo zeptá, věci neznalý, co je to genealogie, tak odpovídám, že pro mě je to detektivka a jedno velké dobrodružství plné spletitých, někdy úsměvných, jindy i tragických osudů.

 Vydejte se i vy po cestách svého rodu!

Cesty rodu – genealogické služby

Mgr. Alena Škrabalová, Praha

alenas1@volny.cz

725-932-066